Super League

Super League: Άλωσε τη Λεωφόρο η ΑΕΚ

Με… Αγγλικό αέρα, η ΑΕΚ πέρασε και από την Λεωφόρο, μετά και την νίκη με ανατροπή που πέτυχε με τα δυο γκολ των Τσούμπερ (36΄) και Πινέδα (70΄) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League. Ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί με τον Τζούριτσιτς στο 10ο λεπτό.

Και οι δυο προπονητές πραγματοποίησαν αλλαγές στις ενδεκάδες τους λόγο των ευρωπαϊκών αγώνων της περασμένης Πέμπτης (21/9). Στα αρνητικά για τους «Πράσινους» ήταν και ο τραυματισμός του Μάγκνουσον που αντικαταστάθηκε από τον Γεντβάι στην έναρξη του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και μόλις στο 10ο λεπτό ο Ιωαννίδης βρήκε στην περιοχή τον Τζούριτσιτς και αυτός με βολίδα από πολύ δύσκολη θέση, αιφνιδίασε τον Στάνκοβιτς για το 1-0. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα, αλλά, ο Λιβάι δεν βρήκε στόχο, το ίδιο έγινε και στο 25’ ξανά με τον Λιβάι, η ισοφάριση ήρθε 10 λεπτά αργότερα με τον Τσούμπερ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε ξανά ποιο επιθετικά, χωρις όμως να μπορεί να πετύχει κάποιο γκολ, Η ΑΕΚ αναζητούσε μια αντεπίθεση και τη βρήκε στο 70΄Ο Τσούμπερ έβγαλε παράλληλα στον Πινέδα, ο οποίος πετάχτηκε ανάμεσα στους αμυντικούς του Παναθηναϊκού και έγραψε το 1-2. Μέχρι το τέλος του αγώνα το σκορ δεν άλλαξε και ο «Δικέφαλος» έφυγε με το μεγάλο διπλό από την Λεωφόρο.

Ένα τραγικό γεγονός που στιγμάτισε τον αγώνα ήταν το πανό που ανέβηκε από τους οργανωμένους οπαδούς του Παναθηναϊκού δευτερόλεπτα πριν από την έναρξη του αγώνα, όταν αποκάλυψαν πανό υπέρ των οπαδών της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Οι παίκτες της ΑΕΚ αποχώρησαν προς τα αποδυτήρια, όμως το πανό κατέβηκε αμέσως και το ματς άρχισε με μόλις 1-2 λεπτά καθυστέρησης. Με την ΑΕΚ να αναφέρει μετά το τέλος του αγώνα «Χυδαίο και προσβλητικό προς τη μνήμη του Μιχάλη Κατσούρη πανό αναρτήθηκε στις εξέδρες και η πλευρά της ΑΕΚ απαίτησε να κατέβει, ώστε να μπει η ομάδα της να παίξει.»

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον (3΄λ.ρ. Γεντβάι), Χουάνκαρ (79΄ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ (70΄ Αράο), Βιλένα, Τζούριτσιτς (71΄ Παλάσιος), Μαντσίνι (78΄ Σπόραρ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Κάλενς (59΄λ.τρ. Σιμάνσκι), Μοχαμάντι (75΄ Μάνταλος), Γαλανόπουλος (63΄ Πισάρο), Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς (63΄ Γιόνσον), Τσούμπερ, Γκαρσία (75΄ Αραούχο)