Τα δοκάρια μας απομάκρυναν από το Μουντιάλ

Άτυχη στάθηκε η Εθνική Ελλάδος και ηττήθηκε από την Σουηδία με 2-0.

Οι παίχτες της Εθνικής μας μπήκαν δυνατά στο πρώτο μέρος, αλλά, στάθηκαν άτυχη μιας και βρήκαν τα δοκάρια σε 2 επιθέσεις.

Ο προπονητής της Εθνικής Τζον Φαν Σχιπ, παρέταξε την ομάδα με σύστημα 3-5-2, ο σχηματισμός αυτός λειτούργησε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και ταλαιπώρησε τους Σουηδούς.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μασούρας με σουτ μέσα στην περιοχη δεν κατάφερε να βρει στόχο και η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από τα δίχτυα, 2 λεπτά αργότερα βρέθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ που έβαλε ακυρώθηκε.

Στο 21´ και το 39’ ο πολύ επικίνδυνος Μασούρας και ο Παυλίδης βρήκαν τα δοκάρια. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Εθνική συνέχισε να πιέζει και να μην αφήνει τους γηπεδούχους να πάρουν ανάσα.

Στο δεύτερο μέρος χωρίς να έχουμε την δυναμική του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να πιέζουν με κατάληξη εμείς να υποχωρήσουμε.

Δυο φτηνά λάθη έφεραν την Σουηδία μπροστά στο σκορ και τους παίχτες μας να μην μπορούν να πιστέψουν την ανατροπή που πήρε ο αγώνας και τους Σουηδούς φιλάθλους να βρίσκονται στον έβδομο ουρανό.

Στο 58ο λεπτο ο Μαυροπάνος έπεσε στο πρώτο λάθος, πήγε δυνατά στον αντίπαλο και αντί να βρει μπάλα, πήρε τα πόδια και έστειλε την μπάλα στην βούλα του πέναλτι, ο Φόρσμπεργκ βρήκε στόχο και έκανε το 1-0.

Στο 69’ ο τερματοφύλακας της Σουηδίας, με ένα σουτ που κατέληξε σε πάσα στον Ίσακ, ο επιτιθέμενος εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα μας και έκανε το 2-0.

Μέχρι το τέλος του αγώνα προσπαθήσαμε να βάλουμε κάποιο γκολ, αλλά,  το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ελπίδες υπάρχουν για πρόκριση στο Μουντιάλ, αλλά, πρέπει να γίνουν θαύματα στους δυο τελευταίους αγώνες που απομένουν.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Κραφτ, Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Όλσον, Φόρσμπεργκ (87′ Μ. Όλσον), Έκνταλ (81′ Καγιούστε), Κλάεσον (82′ Σβάνμπεργκ), Κουάισον (87′ Γκιόκερες), Ίσακ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Γιαννούλης (84′ Λημνιός), Μπουχαλάκης, Σιώπης (71′ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71′ Τζόλης), Παυλίδης (75′ Δουβίκας).

Βαθμολογία

1. Σουηδία 15 (σε 6 αγώνες) Γκολ 12-3 (+9)

2. Ισπανία 13 (σε 6 αγώνες) Γκολ 13-5 (+8)

3. Ελλάδα 9 (σε 6 αγώνες) Γκολ 7-6 (+1)

4. Γεωργία 4 (σε 7 αγώνες) Γκολ 4-11 (-7)

5. Κόσοβο 4 (σε 7 αγώνες) Γκολ 4-14 (-10)

*Προκρίνεται ο πρώτος του κάθε ομίλου. Ο δεύτερος κάθε ομίλου θα παίξει στα playoffs. Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια είναι: 1) Διαφορά τερμάτων 2) Καλύτερη επίθεση 3) Μεταξύ τους παιχνίδια (α. βαθμοί, β. διαφορά τερμάτων, γ. καλύτερη επίθεση, δ. καλύτερη εκτός έδρας επίθεση αν εμπλέκονται μόνο δύο ομάδες).