Στην Boca Juniors το Maradona Cup

Στο «MRSOOL Park» της Σαουδικής Αραβίας, η Μπόκα Τζούνιορς και η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκαν σε φιλικό αγώνα στο πλαίσιο του «Maradona Cup», για τη συμπλήρωση ενός χρόνου από τον θάνατο του θρύλου Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

To ρόστερ της Boca Juniors. Πηγή: Boca Juniors.
Το ρόστερ της Barcelona. Πηγή: Barcelona.

O αγώνας τελείωσε με τους Αργεντινούς να επικρατούν στα πέναλτι με σκορ 4-2 (1-1 η κανονική διάρκεια του αγώνα).

Μετά από ένα ημίχρονο χωρίς σκορ, οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ με τον Γιούτγκλα στο 50’, με τον Θεμπάγιος να ισοφαρίζει στο 77’ για λογαριασμό της Μπόκα, το 1-1 παρέμεινε ως το φινάλε του 90λεπτου και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι χωρίς να υπάρχει έξτρα χρόνος.

Ο Τσάβι σίγουρα θα κρατήσει από τον αγώνα, την επιστροφή του Ντάνι Άλβες. Ο έμπειρος Βραζιλιάνος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά, ευστόχησε και στην διαδικασία των πέναλτι και έδειξε ότι είναι έτοιμος για τις επίσημες αναμετρήσεις που έρχονται με το νέο έτος.